Zapraszamy do krótkiego rozważania nad słowami św. Ojca Augustyna nawiązującymi do dzisiejszego Święta Przemienienia Pańskiego roku A…
„Panie, dobrze, że tu jesteśmy”! Znużony życiem pośród tłumu, Piotr znalazł samotność na górze, gdzie jego dusza karmiła się Chrystusem. Dlaczego opuszczać to miejsce i iść w stronę zmęczenia i trudów, skoro płonął świętą miłością do Boga i jednocześnie uświęcał swoje życie? Pragnął tego szczęścia tylko dla siebie i dorzucił: „Jeśli chcesz, postawię tu trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza”…
Piotr pragnął trzech namiotów: odpowiedź z nieba pokazała, że mamy tylko jeden: Słowo Boże jest Chrystusem, Słowo Boże jest w Prawie, Słowo Boże jest w prorokach… W chwili, kiedy obłok ich wszystkich ogarnął i jakby utworzył nad nimi jeden namiot, wydobył się z niego głos… Ten, którego objawiał głos, jest Tym, którego otaczały chwałą Prawo i prorocy: „To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie”. Ponieważ słuchaliście Go w prorokach, słuchaliście Go w Prawie i gdzie Go nie usłyszeliście? Na te słowa uczniowie upadli na ziemię…
Upadając na ziemię, apostołowie symbolizują naszą śmierć…, ale podnosząc ich, Pan symbolizuje zmartwychwstanie. A po zmartwychwstaniu, do czego służy Prawo? Czemu służą proroctwa? Odtąd znika Eliasz i Mojżesz. A to, co ci zostaje to: „Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo” (J 1,1). Pozostaje ci Słowo, aby Bóg był wszystkim we wszystkich (1Kor 15,28)…
Zejdź Piotrze. Pragniesz spocząć na górze…; a oto sam Pan ci mówi: „Zejdź, żeby się trudzić i służyć na tym świecie, być pogardzanym i krzyżowanym na tym świecie”. Życie zstąpiło, by być wydanym na śmierć, chleb zstąpił, by cierpieć głód, droga zstąpiła, by męczyć się w drodze, źródło zstąpiło, by doświadczyć pragnienia, a ty odmawiasz cierpienia? Nie szukaj swojej korzyści. Siej miłość, głoś prawdę. Dojdziesz wtedy do nieśmiertelności i znajdziesz pokój.
św. Augustyn, Objaśnienia Psalmów 64, 9; 138, 27;
Fot. J. Toporkiewicz