Trzęsienie ziemi zmusiło siostry do opuszczenia klasztoru św. Rity w Cascia

Trzęsienie ziemi zmusiło siostry do opuszczenia klasztoru św. Rity w Cascia
Bazylika św. Rity została zamknięta, a Siostry Augustianki napisały list do wiernych, prosząc o wsparcie.

Cascia, Włochy – piszemy ze „strachem wciąż obecnym w naszych sercach, ponieważ silne trzęsienie ziemi 30 października zmusiło nas do opuszczenia klasztoru i zamknięcia Bazyliki, ze względu na poważne uszkodzenia struktur budynków.” Takie słowa rozpoczynają list, w którym Siostry Augustianki z Cascia napisały, prosząc o pomoc. „Sytuacja w Cascia jest tragiczna” – piszą siostry – „i podobnie jak w wielu miastach, które ucierpiały na skutek trzęsienia ziemi. […] Ziemia wciąż się trzęsie, więc świadomość, że jesteście w tym doświadczeniu blisko nas, przynosi nam nieopisaną ulgę.”


Miasto Cascia ucierpiało bardzo poważnie podczas ostatniego trzęsienia ziemi w centralnych Włoszech, ale agencje prasowe podają tylko najnowsze wiadomości o różnych miejscach z ostatnich dni.
„Wszystkie czujemy się dobrze, dzięki Bogu, trzęsienie ziemi nie spowodowało tym razem żadnych ofiar”, piszą siostry. „Teraz musimy podjąć trudne decyzje ze względu na to, że nasza wspólnota składa się również ze starszych sióstr, które mają problemy zdrowotne. Aby je chronić i móc się nimi zaopiekować, dziś rano zadecydowałyśmy o przeniesieniu sporej części naszej wspólnoty do innego klasztoru poza Umbrią, który zaoferował nam swoją pomoc i będzie nas gościł w nadchodzących dniach. Pomimo tej trudnej dla nas decyzji o rozdzieleniu wspólnoty, aby pomóc innym, którzy są w potrzebie, kilka z nas zostanie również tu w Cascia.”


Cascia to jedno z najbardziej odwiedzanych miejsc pielgrzymkowych we Włoszech. Przybywa tu tysiące wiernych każdego roku. Obecna sytuacja jest bardzo trudna – wiele domów nie nadaje się do zamieszkania z powodu uszkodzeń po trzęsieniu ziemi, a ponad tysiąc ludzi zostało przesiedlonych. Szpital również nie był bezpiecznym miejscem, więc trzeba było również ewakuować chorych. Ulice są opuszczone, a pielgrzymi musieli wyjechać z miejsca duchowych narodzin św. Rity i błogosławionej Matki Teresy Fasce.
Po raz pierwszy w historii, Bazylika św. Rity została zamknięta, a siostry zostały zmuszone do opuszczenia klasztoru.

Tłumaczenie: własne; źródło artykułu i zdjęć: http://aleteia.org/2016/11/10/earthquake-forces-nuns-to-abandon-monastery-of-st-rita-of-cascia/

Modlitwa za nasze Siostry Augustianki w Cascia oraz o ustanie wstrząsów po trzęsieniu ziemi we Włoszech – aby również Bazylika św.Rity przetrwała te wstrząsy bez większych uszkodzeń:
Święta Rito, Perło Umbrii, wstawiaj się za bliskimi ci osobami. Niech twoja modlitwa trafia do Bożego Serca. Uproś wszystkim szczęśliwy powrót do domów i chroń przed kolejnymi tragediami. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

3 komentarze

  1. Modlę się za Siostry, za Cascia, Umbria i całe Włochy i Rocca Porena. Nie wiem jak mógłbym Siostry wesprzeć skromną ofiarą, na którą mnie stać..
    Bóg niech będzie z Czcigodnymi Siostrami.
    Paweł Grodzki

  2. To wielka tragedia dla wszystkich Czcicieli Swietej Rity .To miejesce zycia naszej Or.edowniczki -dlatego modlmy sie wszyscy za Siostry i aby wszystko ustąpiło i nigdy nie wrocilo juz .Aby klasztor nadal byl otwarty dla wiernych .

  3. Smutek serce ściska. Módlmy się aby wszystko skończyło się pomyślnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *